Wiadomości: Watykan

Papież do Polaków: dziękujmy za dar życia

Kwestia dziecięctwa była też przedmiotem papieskich pozdrowień skierowanych do Polaków. Franciszek w sposób szczególny zwrócił się do obecnych na Placu św. Piotra dziewcząt ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Częstochowie i …

Watykańskie oświadczenie w sprawie Ukrainy

Stolica Apostolska z uwagą śledzi sytuację na wschodzie Ukrainy, o czym świadczą wielokrotne apele Ojca Świętego na rzecz pokoju oraz wyrazy solidarności z ofiarami narastającego konfliktu. Zapewnił o tym w specjalnym oświadczeniu watykański rzecznik. …

Franciszek: handel ludźmi jest haniebną plagą

Franciszek zaapelował o zdecydowaną walkę z handlem ludźmi. Rządzących wezwał, by usunęli przyczyny tej haniebnej plagi, niegodnej cywilizowanego społeczeństwa.

Franciszek: każdy z nas wezwany jest nieść łaskę Jezusa chorym i cierpiącym

O bardziej ludzką służbę chorym pełnioną z wielkodusznym oddaniem i ewangeliczną miłością zaapelował Franciszek na Anioł Pański.

Papieska Msza w piątek: męczeństwo to nie sprawa przeszłości

Męczeństwo chrześcijan to nie sprawa przeszłości, bo bardzo wielu z nich także dziś ponosi śmierć z ręki tych, co nienawidzą Jezusa Chrystusa.

Franciszek: życie jest pięknym skarbem, ale ma sens jedynie wówczas, gdy damy je innym

Każdy z nas posiada skarb, którym może obdarzyć innych. Dzieląc się tym skarbem z innymi, będziemy go pomnażać.

Papież wzywa biskupów i zakony do walki z wykorzystywaniem nieletnich

Papież Franciszek wezwał biskupów i przełożonych zakonnych do współpracy z Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich oraz zapewnienia dzieciom, młodzieży i osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwa w Kościele i jego instytucjach. W Watykanie opublikowano list Franciszka do …

Papieska Msza we wtorek: lekcja modlitwy kontemplacyjnej

Codzienne rozważanie Ewangelii pomaga uzyskać prawdziwą nadzieję. Podkreślił to Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty, ponownie zachęcając wiernych do noszenia przy sobie książeczki Ewangelii i do jej codziennej lektury.

Polscy franciszkanie zamordowani w Peru wśród męczenników

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, przyjmując na audiencji prywatnej jej prefekta kard. Angelo Amato, do ogłoszenia dekretów stwierdzających męczeństwo za wiarę czterech duchownych zamordowanych w Ameryce Łacińskiej.

Franciszek do osób konsekrowanych

Charyzmat każdej rodziny zakonnej jest strzeżony zarówno przez posłuszeństwo, jak i mądrość. Te dwa elementy pozwalają na dostosowanie reguł do wymagań danej epoki.