Wiadomości: Watykan

Papież wzywa do modlitwy za świeckich

W intencji modlitewnej na maj papież Franciszek zwraca uwagę na rolę laikatu w życiu Kościoła. Dziękując świeckim za odwagę w ukazywaniu podstaw do nadziei, prosi o modlitwę w ich intencji, aby dzięki swym zdolnościom odpowiadali na potrzeby świata.

Kim jest dla Ciebie Bóg?

Takie pytanie zadaje w maju młodzieży na całym świecie, w ramach przygotowania do październikowych obrad, Sekretariat Synodu Biskupów. Przez cały miesiąc młodzi mogą przesyłać swoje odpowiedzi w formie nagrań i tekstów, w mediach społecznościowych i za pomocą komunikatorów. Będą one na bieżąco publikowane w internecie.

Franciszek u św. Marty: Uwaga na złą ciekawość w świecie wirtualnym

Musimy odróżniać dobrą i złą ciekawość. Dobra prowadzi do rozwoju, zła jest niebezpieczną wścibskością, trzeba się jej wystrzegać, zwłaszcza w świecie wirtualnym. Na te zjawiska zwrócił uwagę papież Franciszek w poniedziałkowej homilii podczas Mszy św. w domu św. Marty.

Franciszek: Trwasz w Jezusie? Żyjesz świętością

– Każde działanie – praca i odpoczynek, życie rodzinne i społeczne, podejmowanie odpowiedzialności politycznej, kulturalnej i gospodarczej – każda działalność, jeśli jest przeżywana w jedności z Jezusem oraz z postawą miłości i służby jest okazją do życia w pełni chrztem i ewangeliczną świętością – mówił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Regina Coeli” w Watykanie. Wspomniał również beatyfikowaną wczoraj w Krakowie bł. Hannę Chrzanowską.

W Boże Ciało papież poprowadzi procesję w Ostii

W tym roku w niedzielę 3 czerwca, kiedy we Włoszech obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała, papież Franciszek uda się do parafii św. Moniki w Ostii, gdzie o godz. 18.00 będzie przewodniczył Mszy św., a na jej zakończenie odbędzie się procesja eucharystyczna do parafii „Nostra Signora di Bonaria”. Tam papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

Watykan: papież słucha ofiar nadużyć w Chile

W piątek 27 kwietnia papież Franciszek rozpoczął spotkania z ofiarami nadużyć duchownych, do jakich doszło w Chile – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Miłość i służba u podstaw dynamizmu Kościoła

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus uczy nas miłości, obmywając stopy – służby i przypomina, że sługa nie jest większy od swego pana – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanej dziś Ewangelii (J 13,16-20) Ojciec Święty zaznaczył, że są to podstawy Kościoła.

Franciszek: Bóg i Kościół pomagają w walce ze złem

Chrzest nie jest formułą magiczną, ale darem Ducha Świętego, który uzdalnia tego, kto go otrzymuje „do walki ze złym duchem – mówił w środę 25 kwietnia papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra, konynuując cykl katechez o Chrzcie św. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 20 tys. wiernych.

Kościół jest jak rower: bez ruchu upada

Równowaga Kościoła przypomina równowagę na rowerze: jest zdecydowana i dobra, gdy rower jest w ruchu; jeśli staniesz, upadasz – powiedział we wtorek 24 kwietnia papież Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty.

Rozwijajmy więź z Chrystusem zmartwychwstałym

Do rozwijania i pogłębiania więzi ze zmartwychwstałym Jezusem zachęcił Franciszek w rozważaniu przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą „Regina Coeli”.