Wiadomości: Watykan

Kara śmierci jest niedopuszczalna – zmiana w katechizmie

Kongregacja Nauki Wiary opublikowała 2 sierpnia list do wszystkich biskupów świata z informacją dotyczącą zmiany brzmienia punktu 2267 w Katechizmie Kościoła Katolickiego, dotyczącym kary śmierci. „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna” – czytamy w nowym brzmieniu.

Franciszek o współczesnych bożkach

Podczas pierwszej po przerwie wakacyjnej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek komentował treść pierwszego przykazania. Mówiąc o współczesnych formach bałwochwalstwa wymienił m.in. poświęcanie dzieci i życia rodzinnego dla kariery.

Franciszek: Na drodze do świętości nie ma miejsca dla młodych leniuchów

Bądźmy naśladowcami świętych, ale pamiętajmy: na tej drodze nie ma miejsca dla młodych leniuchów! – mówił papież Franciszek do ministrantów i ministrantek przybyłych do Rzymu z międzynarodową pielgrzymką służby liturgicznej.

Franciszek odpowiedział na pytania ministrantów

Na pięć pytań zadanych przez młodych odpowiedział Franciszek spotykając się z ponad 60 tys. ministrantów i ministrantek z 18 krajów przybyłych z międzynarodową pielgrzymką do Wiecznego Miasta. Wydarzenie to odbywa się pod hasłem: „Szukaj pokoju, idź za nim!” i zostało zorganizowane już po raz dwunasty przez międzynarodowe stowarzyszenie Coetus Internationalis Ministrantium (CIM).

W Rzymie zmarł o. Hieronim Fokciński SJ

W Rzymie, w wieku 81 lat, zmarł o. Hieronim Fokciński. Przez prawie 50 lat kierował on Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych. Był także wieloletnim pracownikiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Franciszek przeciw „zbrodniczemu handlowi ludźmi”

Usłyszmy wołanie tak wielu braci wyzyskiwanych przez zbrodniczych handlarzy – napisał w poniedziałek na Twitterze papież Franciszek. Tego dnia z inicjatywy ONZ obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

Franciszek na Anioł Pański: Nigdy nie wyrzucajcie jedzenia!

W obliczu wołania wszelkiego rodzaju „głodu” nie możemy pozostać obojętnymi i spokojnymi widzami – powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Ojciec Święty podkreślił, że jesteśmy wezwani, aby nie marnować zbywającej żywności.

Rzym: papież odwiedził znajomą staruszkę

W sobotni wieczór papież Franciszek złożył niespodziewaną wizytę znajomej staruszce, mieszkającej przy via Alessandria w Rzymie. Jak podaje agencja SIR wizyta Ojca Świętego u osoby, która nie może już wychodzić z domu trwała około godziny.

Encyklika „Humanae vitae” kończy dziś 50 lat

Dokładnie 50 lat temu czyli 25 lipca 1968 r. została zaprezentowana światu encyklika papieża Pawła VI „Humanae vitae” dotycząca zasad moralnych związanych z przekazywaniem życia. Dla samego papieża była jednym z najtrudniejszych dokumentów pontyfikatu i – jak sam przyznał po jej ogłoszeniu – okupił ją wielkim cierpieniem, zmaganiami i konsultacjami.

Franciszek zapewnił o swej modlitwie za ofiary pożarów w Grecji

Ojciec Święty zapewnił społeczeństwo Grecji o swej solidarności w obliczu katastrofalnych pożarów w tym kraju. Papież za pośrednictwem sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina wystosował telegram z wyrazami współczucia na ręce miejscowych władz cywilnych i kościelnych.