Wiadomości: Watykan

Watykan zawarł umowę z Chinami w sprawie nominacji biskupów

Stolica Apostolska i rząd Chińskiej Republiki Ludowej podpisały porozumienie tymczasowe w sprawie nominacji biskupów – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Umowę podpisali w Pekinie stojący na czele obydwu delegacji podsekretarz ds., stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, ks. prał. Antoine Camilleri oraz wiceminister spraw zagranicznych ChRL, Wang Chao.

Papież do Litwinów, Łotyszy i Estończyków

Papież Franciszek przygotował specjalne orędzie wideo do mieszkańców krajów bałtyckich, które odwiedzi już w najbliższych dniach.

Papież u św. Marty o Kościele i obłudnikach

Prośmy Jezusa, aby zawsze chronił swoim miłosierdziem i przebaczeniem nasz Kościół, który jako matka jest święty, ale jest pełen grzesznych dzieci, takich jak my – modlił się Franciszek na zakończenie homilii w Domu św. Marty 20 września.

Franciszek spotkał się z Bono z U2

Papież Franciszek przyjął wczoraj w Domu Św. Marty lidera zespołu U2 – Bono. Spotkanie miało związek z zaangażowaniem piosenkarza w walkę na rzecz dostępu do edukacji w krajach rozwijających się.

Kongres mariologiczny o objawieniach

W Rzymie odbywa się międzynarodowy kongres o objawieniach. Prezes Papieskiej Akademii Mariologicznej zwraca uwagę, że w ostatnim czasie Kościół na nowo docenia objawienia. Choć nie są one konieczne do zbawienia, to jednak są to dary Boga, którymi nie powinno się gardzić.

Franciszek: Czczenie rodziców prowadzi do szczęśliwego życia

Czczenie rodziców prowadzi do długiego, szczęśliwego życia – mówił w katechezie podczas audiencji generalnej 19 września papież Franciszek. Katechezę poświęcił kolejnemu z dziesięciorga przykazań Bożych.

Watykan ogłosił nową konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

W Watykanie ogłoszono dziś konstytucję apostolską „Episcopalis communio”, dotyczącą instytucji Synodu Biskupów. Jedną z wprowadzanych przez nią nowości jest ustanowienie konsultacji poprzedzających Synod, a także postanowienie, że dokument końcowy Synodu ma udział w nauczaniu zwyczajnym Ojca Świętego.

Franciszek: Nie sukces ale ścieżka cierpiącego Sługi

Chrystus przypomina, że Jego misja wypełnia się nie na szerokiej drodze sukcesu, ale na trudnej ścieżce cierpiącego Sługi – mówił w rozważaniach na Anioł Pański papież Franciszek, komentując niedzielną Ewangelię (Mk 8, 27-35).

Franciszek na Sycylii

Niespełna 12 godzin trwała 24. podróż Franciszka po ziemi włoskiej, która tym razem 15 września zaprowadziła go na Sycylię. Główną okazją do jej odbycia była przypadająca w tym dniu 25. rocznica męczeńskiej śmierci miejscowego kapłana, bł. Józefa (Pino) Puglisiego. Zginął on 15 września 1993, w dniu swoich 56. urodzin z rąk mafii, których działania wielokrotnie ostro potępiał.

Watykan: zaprezentowano listę uczestników Synodu Biskupów

Sekretariat Synodu Biskupów opublikował dziś listę uczestników październikowego XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Polskę będzie reprezentować pięć osób, w tym czterech biskupów.