Wiadomości: Świat

Królewska oprawa ceremonii powitania papieża w Emiratach

Przed głównym wejściem do Pałacu Prezydenckiego w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi odbyła się w samo południe uroczystość powitania papieża Franciszka przez następcę tronu księcia Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana i Muhammada ibn Raszid Al Maktuma, premiera i szejka Dubaju.

Emiraty: Kościół cudzoziemców dla cudzoziemców

Choć chrześcijanie stanowią w ZEA ponad 12 proc. społeczeństwa, właściwie wszyscy są cudzoziemcami, najczęściej przebywającymi tu czasowo z powodu pracy. „Jesteśmy Kościołem cudzoziemców dla cudzoziemców” – mówi bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O godz. 17.49 czasu lokalnego samolot Boeing 777 „Monte Argentario” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował w Abu Zabi.

Asia Bibi opuściła Pakistan i jest bezpieczna

Asia Bibi opuściła Pakistan i spotkała się ze swoją rodziną. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono miejsca ich pobytu, ani tego, jak i kiedy kobieta wyjechała ze swej ojczyzny. Wszystko wskazuje za tym, że są w Kanadzie. Tamtejszy Kościół zapewnił, że obejmie całą rodzinę wszelką konieczną pomocą.

Bp Szyrokoradiuk koadiutorem w Odessie

Papież Franciszek 2 lutego mianował biskupem-koadiutorem z uprawieniami specjalnymi diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie dotychczasowego biskupa diecezji charkowsko-zaporoskiej, Stanisława Szyrokoradiuka OFM. Jednocześnie powierzył mu funkcję administratora apostolskiego diecezji charkowsko-zaporoskiej.

W Syrii mieszka już tylko 2 proc. chrześcijan

Wojna, która od 8 lat wykrwawia Syrię sprawiła, że populacja chrześcijan w tym kraju spadła do 2 procent. Obecność wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie wydaje się zanikać nie tyle z powodu zniszczonych kościołów, ile z powodu migracji ludzi za granicę. Ponadto rodziny, w których jeden z małżonków jest chrześcijaninem, a drugi muzułmaninem przechodzą zwykle na wyznawanie islamu – te alarmujące dane podał kard. Mario Zenari. Nuncjusz apostolski w Syrii przebywał w tych dniach z wizytą na Węgrzech.

41 mln dzieci dotkniętych wojnami i katastrofami

W obecnym roku trzeba będzie zapewnić 41 mln dzieci w 59 krajach dostęp do czystej wody, pożywienia, edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa. Informuje o tym najnowszy raport UNICEF dotyczący interwencji humanitarnych na świecie. Aby zrealizować ten cel organizacja potrzebuje 4 mld dolarów.

Papież Franciszek mile widziany w Emiratach

Krótko po wyczerpującej podróży do Panamy, papież Franciszek udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (3-5 lutego). W stołecznym Abu Zabi spędzi dwa dni i spotka się tam z księciem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem oraz miejscowymi chrześcijanami. Oczekuje się również wielu pielgrzymów z zagranicy.

Rośnie liczba protestów przeciwko nowej ustawie aborcyjnej w USA

Grupy i stowarzyszenia katolickie w USA protestują po uchwaleniu w stanie Nowy Jork nowego prawa, umożliwiającego dokonanie aborcji do 24 tygodnia ciąży i aż do dziewiątego miesiąca w sytuacji zagrożenia życia matki.

Asia Bibi uniewinniona. Może opuścić Pakistan

Asia Bibi została definitywnie oczyszczona z wszelkich zarzutów, dotyczących popełnienia rzekomego bluźnierstwa wobec islamu. Trybunał Najwyższy Pakistanu odrzucił rewizję i podtrzymał wcześniejszy wyrok uniewinniający