Wiadomości: Świat

Przewodniczący episkopatu USA złożył kondolencje rodzinie prezydenta Busha

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych kard. Daniel N. DiNardo opublikował oświadczenie w związku ze śmiercią byłego prezydenta USA George’a H. W. Busha.

W Medjugorie powstanie nowa Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu

W Medjugorie powstanie nowa kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, która ma pomieścić ponad 200 osób. To inicjatywa abp Henryka Hosera, wizytatora apostolskiego w tym miejscu pielgrzymek.

Syria: Rusza program pomocy dla „dzieci-duchów”

W Aleppo rusza chrześcijańsko-muzułmański program pomocy dla „dzieci-duchów”. Tym mianem w Syrii określane są dzieci, które poczęły się w czasie gwałtów dokonanych przez dżihadystów i przyszły na świat w trakcie wojny. Większość z nich żyje na ulicy i nie posiada nawet aktów urodzenia. Stąd określenie „dzieci-duchy”, bo oficjalnie nie istnieją.

W Szwajcarii zabraknie codziennych Mszy?

Tradycja uczestnictwa w codziennej Mszy św. przez żeńskie wspólnoty zakonne jest w Szwajcarii zagrożona z powodu zmniejszającej się liczby księży. Siostry zaczynają więc interesować się innymi formami liturgii.

Polskie Siostry Jezusa Miłosiernego zakładają pierwszą placówkę w USA

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego z Polski zakłada pierwszą placówkę w USA – w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Polskie siostry zostały zaproszone przez miejscowego biskupa i zajmą się pomocą bezdomnym i bezrobotnym.

Autentyczny pierścień Piłata odnaleziony w Izraelu

Badania przeprowadzone w Izraelu przy użyciu specjalnej technologii potwierdziły autentyczność pierścienia, odnalezionego 50 lat temu w pobliżu Betlejem. Pierścień należał do Poncjusza Piłata.

Kamerun: uwolniono trzech porwanych klaretynów

W Kamerunie uwolniono trzech uprowadzonych 23 listopada zakonników ze zgromadzenia klaretynów. W rękach porywaczy znajduje się nadal świecki kierowca, który towarzyszył duchownym.

Przyszłość Asii Bibi wciąż pod znakiem zapytania

Z Pakistanu napływają niepokojące wieści dotyczące Asii Bibi. Islamiści ostrzelali dom, w którym schroniły się jej córki. Informuje o tym włoskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które jest w kontakcie z Josephem Nadeemem, przyjacielem rodziny i szefem fundacji, wspierającej pakistańską chrześcijankę.

187 chrześcijan więzionych za bluźnierstwo

Tylko w Pakistanie przebywa obecnie w więzieniach aż 187 chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi – poinformował w Niemczech dyrektor Centrum Pokoju w Lahore, dominikanin o. James Channan.

Konstantynopol zatwierdził statut przyszłego Kościoła autokefalicznego Ukrainy

Obradujący w swej siedzibie w dzielnicy Stambułu – Fanarze Święty Synod Patriarchatu Konstantynopola zatwierdził 29 listopada statut nowego autokefalicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Poinformowały o tym rosyjskie i ukraińskie religijne środki przekazu, powołując się na grecką agencję kościelną Romfea, która z kolei oparła się na własnych źródłach.