Wiadomości: Polska

Komitet KEP przed Dniem Judaizmu: w Polsce nie może być wrogości i dyskryminacji

W naszej ojczyźnie, która była i jest wspólna dla chrześcijan i Żydów nie może mieć miejsca żadna wrogość i dyskryminacja – napisał bp Mieczysław Cisło przed XIX Dniem Judaizmu. Będzie on obchodzony 17 stycznia, a tegoroczne centralne uroczystości odbędą się w Toruniu.

Watykan: 32 tys. Polaków wzięło udział w audiencjach ogólnych

W roku 2015 w 42 środowych audiencjach generalnych z udziałem papieża Franciszka, które odbywały się na Placu św. Piotra bądź w Auli Pawła VI, uczestniczyło prawie 32 tysiące pielgrzymów i turystów polskich – poinformował opiekun pielgrzymów polskich w Rzymie, ks. dr Piotr Studnicki.

W 97 krajach pracuje 2040 polskich misjonarzy

Na misjach pracuje obecnie 2040 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach – poinformował KAI o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.

Proboszcz z Bochni – biskupem pomocniczym w Tarnowie

Diecezja tarnowska ma nowego biskupa pomocniczego. Z woli papieża Franciszka został nim 45-letni ks. Leszek Leszkiewicz – misjonarz z pięcioletnim doświadczeniem pracy w Ekwadorze, prefekt tarnowskiego seminarium duchownego i proboszcz parafii św. Mikołaja w …

Episkopat Polski zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego

Do zapalenia w niedzielę 13 grudnia symbolicznej świecy w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego oraz objęcia modlitwą tych, którzy zginęli lub cierpieli, broniąc godności człowieka – zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Działalność charytatywna Kościoła katolickiego w Polsce

Kościół katolicki jest największą po państwie instytucją pomocy potrzebującym w Polsce.

Przewodniczący KEP weźmie udział w beatyfikacji polskich męczenników w Peru

Ponad 200-osobowa Polaków, w tym przewodniczący Episkopatu, uczestniczyć będzie w beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniew Strzałkowskiego.

Kościół w Polsce wesprze katolików na Wschodzie

Wsparcie inicjatyw na rzecz młodzieży oraz sfinansowanie opału dla ośrodków charytatywnych – to tegoroczne priorytety Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Biskup Tadeusz Lityński biskupem zielonogórsko-gorzowskim

Nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został mianowany jej dotychczasowy biskup pomocniczy Tadeusz Lityński. Decyzją Ojca Świętego Franciszka będzie on następcą odchodzącego na emeryturę bp. Stefana Regmunta.

Biskupi Polski i Niemiec modlili się o pokój w 50. rocznicę wymiany listów

Mszę św. z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu odprawili 22 listopada na Jasnej Górze biskupi polscy i niemieccy.