Wiadomości: Polska

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża świętowało jubileusz stulecia swojego istnienia. 1 grudnia 1918 roku grupa 12 postulantek rozpoczęła wspólne życie służąc ociemniałym duchowo i fizycznie. Centralne uroczystości odbyły się w kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak

Biznesmeni pielgrzymowali do Łagiewnik

Nasz świat potrzebuje katolickich bohaterów! – to przesłanie, jakie skierował Tom Peterson, amerykański biznesmen i twórca ewangelizacyjnej kampanii „Katolicy powróćcie do domu” do uczestników XV Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców. Wraz z duszpasterstwem „Talent” pielgrzymują oni w dniach 1-2 grudnia do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Gotowi na wyjazd do Panamy. Krajowe Posłanie młodych na ŚDM

Polska młodzież gotowa do wyjazdu do Panamy. „Duchową odprawę” przeżywali na Jasnej Górze młodzi pielgrzymi, wolontariusze, koordynatorzy oraz opiekunowie grup, którzy w styczniu wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Błogosławieństwa i rozesłania dokonał bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Mszą świętą pod przewodnictwem abp Wacława Depo w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu rozpoczął się dzisiaj proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu

Zaprezentowano niepublikowane wykłady Karola Wojtyły

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaprezentowano wydanie krytyczne niepublikowanych dotąd skryptów z wykładów Karola Wojtyły o katolickiej nauce społecznej. Rękopisy pochodzą z 1957 roku

Abp Gądecki: w Polsce prawo człowieka do życia wciąż jest łamane

Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce prawo człowieka do życia wciąż jest łamane – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym 30 listopada. W tym dniu mija rok od złożenia projektu obywatelskiego „Zatrzymaj aborcję”.

Świąteczne paczki dla Polaków na Ukrainie

250 paczek Polakom na Ukrainie zamierzają zawieść w grudniu harcerze z obwodu płockiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w ramach „Akcji Paczka”. – To osoby, które nie mieszkają w ojczyźnie, ale w sercu mają Polskę – mówi Piotr Sztybor, jeden z organizatorów świątecznego przedsięwzięcia. Zbiórka produktów rozpocznie się 30 listopada.

Rusza akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”

Dwudziesta piąta edycja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” została uroczyście zainaugurowana dziś w Warszawie, z udziałem przedstawicieli trzech Kościołów: katolickiego, prawosławnego i luterańskiego.

Tłumy warszawiaków na wykładzie o cudach w XXI w

Czy możliwe są cuda w XXI wieku? Katolicka wizja choroby i uzdrowienia – ten temat przyciągnął tłumy warszawiaków na spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy” organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. W dwugłosie wystąpili filozof i teolog ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW oraz ks. prof. Krzysztof Guzowski teolog z KUL.

Jasna Góra zaprasza na krajowe posłanie młodych na ŚDM

Jedziesz do Panamy? Nie jedziesz do Panamy, ale będziesz przeżywać Światowe Dni Młodzieży w swojej diecezji? Obie grupy biskupi zapraszają na Jasną Górę, gdzie 1 grudnia odbędzie się Krajowe Posłanie na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.