Wiadomości: Polska

Caritas i Polska Akcja Humanitarna wspólnie dla Jemenu

Ryzyko śmierci głodowej, brak opieki medycznej i ogromne trudności w znalezieniu pracy – tak dziś wygląda spowodowany wojną kryzys w Jemenie, z którego uciekły do sąsiedniego Dżibuti już tysiące osób. Wspólną akcję pomocy uchodźcom z Jemenu zorganizowały Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska.

Narciarskie mistrzostwa Polski kleryków i księży

Kilkudziesięciu duchownych wzięło udział w mistrzostwach Polski księży i kleryków w narciarstwie alpejskim, które odbyły się na Stożku w Wiśle-Łabajowie. Kapłani i klerycy – głównie z Katowic, Krakowa, parafii archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej – tradycyjnie wykonali pierwszy zjazd w sutannach. Potem przywdziali nowoczesne kombinezony i kaski narciarskie.

Misyjna akcja polskich katechetów „Kubek mleka”

Dożywianie dzieci wśród Indian Guarani w ramach akcji „Kubek mleka dla Argentyny” to wspólne przedsięwzięcie katechetów z Poznania i Szczecina. „Akcja pomoże bliżej poznać świat misji, a potem lepiej prowadzić animację misyjną w szkołach” – mówią organizatorzy akcji.

Modlitwa o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia w rocznicę ingresu do Gniezna

„Tak jak u początków tysiąclecia Pan Bóg dał nam św. Wojciecha i św. Stanisława, tak u końca dał nam kard. Stefana Wyszyńskiego, jak wierzymy już niebawem błogosławionego” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę z okazji Dnia Życia Konsekrowanego i 70. rocznicy ingresu Prymasa Tysiąclecia do katedry gnieźnieńskiej.

Życie konsekrowane w Polsce: różne formy, jeden cel

Życie konsekrowane w Polsce jest bardzo różnorodne. Oprócz istniejących tradycyjnie od stuleci zakonów kontemplacyjnych i zakonów czynnych funkcjonują nowe formy, sięgające korzeniami początków XX w.: instytuty świeckie. Dziś, 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

„Niedzielna Msza lustrem wspólnoty”. Synod w Tarnowie o świętowaniu niedzieli

W niedzielnym zgromadzeniu liturgicznym jak w lustrze odbija się stan danej wspólnoty parafialnej – zauważa ks. Michał Dąbrówka, szef wydziału duszpasterstwa w tarnowskiej kurii. W diecezji tarnowskiej trwa synod a parafialne zespoły synodalne dyskutowały właśnie o świętowaniu niedzieli. Ich wnioski i sugestie usłyszeli księża.

Dar od papieża na aukcji charytatywnej w Krakowie

Papież Franciszek przekazał srebrną płaskorzeźbę na aukcję charytatywną, która odbędzie się 10 lutego w Krakowie podczas koncertu „Jestem, bo jesteś”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a dochód przeznaczony będzie na rehabilitację wybitnej aktorki Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

Pierwszy polski „Atlas Biblijny” już w księgarniach

Ponad 200 map wysokiej jakości, w tym satelitarnych oraz komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym w Piśmie Świętym – to wszystko zawiera „Atlas Biblijny”, pierwsze tego typu opracowanie przygotowane w całości przez polskich autorów. Atlas, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina zaprezentowano w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

„Razem szczęśliwi i spełnieni”. Ogólnopolski Tydzień Małżeństwa po raz piąty

W dniach 7 do 14 lutego już po raz piąty odbędzie się ogólnopolski Tydzień Małżeństwa pod hasłem: „Razem szczęśliwi i spełnieni”. Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to cykl wydarzeń mających na celu wspomaganie par małżeńskich w budowaniu trwałej więzi, dającej poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Warszawską edycję wydarzenia po raz trzeci organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Papież poświęcił szkaplerze dla Polaków chorych na nowotwór

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie poświęcił szkaplerze, które kard. Stanisław Dziwisz przekaże młodym Polkom i Polakom cierpiącym na choroby nowotworowe.