Wiadomości

Synod przypomina o bolesnej rzeczywistości

Synod Biskupów to doskonała okazja do przypomnienia o niesprawiedliwościach, wojnach i młodych ludziach bez nadziei na przyszłość. Wskazuje na to arcybiskup Dieudonné Nzapalainga z Bangi. Podkreśla on, że zamykając oczy na zbyt wiele problemów świat przyzwala na ich istnienie.

Zmarł 97-letni wolontariusz hospicjum w Bydgoszczy

– Przekazywanie drugiemu człowiekowi pomocy, a w tym miejscu czasem podanie tylko dłoni daje wielką satysfakcję – tak o swojej posłudze w bydgoskim Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki mówił najstarszy wolontariusz Tadeusz Centek. Zmarł w wieku 97 lat.

Już niedługo powstanie dokument końcowy synodu

Ojcowie synodalni mieli dziś dzień przerwy w obradach. Trwają bowiem prace specjalnej komisji powołanej do przygotowania dokumentu końcowego, którego pierwsza wersja zostanie zaprezentowana uczestnikom Synodu Biskupów we wtorek.

W Senacie uchwała w 70. rocznicę śmierci kard. Augusta Hlonda

W swojej misji starał się być zwornikiem jedności państwa i Kościoła, dążył do ożywienia życia religijnego, dbał o potrzebujących, był mężem opatrznościowym, wzorem zachowania honoru wobec komunistycznego ustroju – brzmią fragmenty projektu uchwały wniesionej przez grupę senatorów w 70. rocznicę śmierci prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

Franciszek modlił się przy grobie św. Jana Pawła II

Papież Franciszek udał się dziś w południe do bazyliki watykańskiej i modlił się przy grobie Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana – podaje serwis Vatican News.

Dziś 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski

Dziś, 22 października przypada 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. W maju br. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud dokonany za wstawiennictwem Augusta Hlonda.

Słynna homilia św. Jana Pawła II na rozpoczęcie pontyfikatu

Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! – to słynne już słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 22 października 1978 r. – dokładnie 40 lat temu – w dniu inauguracji jego pontyfikatu. Przypominamy jej pełny tekst.

Tłumy wiernych przy grobie św. Jana Pawła II

Przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie od rana gromadzą się tłumy wiernych. Dzień inauguracji Jego pontyfikatu Kościół wyznaczył na wspomnienie liturgiczne świętego Papieża Polaka.

Młodzi zmieniają atmosferę obrad Synodu

Młodzi audytorzy, przysłuchujący się obradom Synodu Biskupów i często żywo reagujący na to, co mówią biskupi, zmienili atmosferę obrad! To spostrzeżenie poczynił jeden z ojców synodalnych biskup Reykjaviku David Tencer OFMCap.

Milion kilometrów przeciwko nienawiści

Marsz długości miliona kilometrów w towarzystwie migrantów i uchodźców jako wyraz solidarności oraz znak nadziei dla milionów ludzi, zmuszonych do opuszczenia własnych domów to nowa inicjatywa Caritas Internationalis w ramach programu: „Dzielmy z innymi podróż” (Share the Journey).