Piastów. Św. Michała Archanioła

O parafii

Powstanie parafii św. Michała Archanioła związane jest z przybyciem do Piastowa w 1961 roku pierwszych księży ze Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów, założonego przez Sługę Bożego o. Franciszka Jordana. Początkowo centrum życia zakonnego i pracy duszpasterskiej była niewielka kaplica w wynajętym domu. Po 20 latach władze kościelne ustanowiły rektorat przy kaplicy domu zakonnego, a 31 października 1984 roku ks. kard. Józef Glemp erygował nową parafię. W 1989 roku rozpoczęły się prace przy budowie kościoła. Dwa lata później odprawiano pierwszą Mszę św. w dolnej części obecnego kościoła. Kamień węgielny wznoszonego kościoła poświęcił 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pracę duszpasterską w parafii wspierają Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które do Piastowa przybyły w 1993 roku.

Powstanie parafii i początki budowy kościoła przypadały na okres panowania ustroju komunistycznego, który cechował się niechęcią do Kościoła Katolickiego. Przejawiało się to w utrudnianiu, a czasami wręcz uniemożliwianiu Kościołowi realizacji jego zadań. Budowa wspólnoty parafialnej i nowego kościoła wymagały więc od wiernych i ich duszpasterzy wiele poświęceń, ofiarności, cierpliwości, a czasami heroicznego zaangażowania. Zaowocowało to jednak silnym poczuciem przynależności do Kościoła i odpowiedzialności za swoją parafię, a także zżyciem z duszpasterzami.

Obecnie parafia liczy ok. 7200 wiernych. W dalszym ciągu trwa wykańczanie i wyposażanie kościoła. Centrum życia parafialnego stanowi codzienna Eucharystia, nabożeństwa, praca grup parafialnych, w tym Salwatorianów Świeckich, katecheza przygotowująca do sakramentów oraz katecheza prowadzona przez katechetów w przedszkolu i w szkołach znajdujących się na terenie parafii. Świętem parafii jest przypadający 29 września odpust ku czci św. Michała Archanioła, przedłużany tradycyjnym festynem rodzinnym „Michałki”.

Mapa

Kancelaria parafialna

ul. Elizy Orzeszkowej 23
05-820 Piastów

tel. +48 22 723 14 44
e-mail: parafia.sds@gmail.com

Kancelaria czynna:
poniedziałek, środa, piątek – godz. 8:00-9:00 (za wyjątkiem wakacji) oraz 16:00-17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:30, 9:30, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:30, 18:00 (dla młodzieży)
Dni powszednie:
7:30, 18:00

Spowiedź

Spowiedź przed każdą Mszą Świętą.

Nabożeńtwa

  • Nabożeństwo do św. Michała Archanioła: wtorki przed wieczorną Mszą świętą.
  • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środy po wieczornej Mszy świętej.
  • Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego: piątki przed wieczorną Mszą świętą.
  • Droga Krzyżowa w Wielkim Poście w Piątki: dla dorosłych o godz. 8.00 i 17.15, dla dzieci o 16.30, dla młodzieży w kaplicy domu zakonnego o godz. 19.00.
  • Gorzkie Żale: w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.15.
  • Nabożeństwa okresowe zastępują adorację i nabożeństwa sprawowane w ciągu roku.

Adoracja Najwiętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu: od poniedziałku do soboty pół godziny przed wieczorną Mszą św. oraz w pierwszą niedzielę miesiąca od godz. 17.00.

Poradnia rodzinna

Czynna: wtorek, w godz. 18.00-20.00

Kontakt: iwona.poradnia.piastow@gmail.com