„Jesteście świadkami!”. Marsz Świętości Życia po raz trzynasty w Warszawie

Tysiące mieszkańców Warszawy przeszły dziś Traktem Królewskim w XIII Marszu Świętości Życia pod hasłem "Jestem za życiem". - Jesteście świadkami tego, że życie ludzkie jest święte - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy w archikatedrze warszawskiej, która poprzedziła marsz.

– Idziecie nie po to, aby manifestować przeciwko komuś, ale by być świadkami, że życie jest święte – podkreślił metropolita warszawski i dodał, przywołując słowa papieża Benedykta XVI, iż są takie sprawy, które są nienegocjowalne, nad którymi nie wolno głosować – np. ludzkie życie. – Idziecie, by wzmocnić w sobie to święte przekonanie, że potraficie bronić życia zawsze i skutecznie – dodał.

Hasłem tegorocznego marszu były słowa “Jestem za życiem” a tematem poruszanym przy tej okazji  – adopcja. Organizatorzy marszu w Warszawie chcieli zwrócić uwagę zarówno na dzieci w domach dziecka, pozbawione rodziców, oczekujące na adopcję, jak też na rodziców adopcyjnych, którzy zdecydowali się im stworzyć rodzinę.

– Kobieta, która spodziewa się niechcianego dziecka, nie musi decydować się na aborcję, ale może urodzić i oddać dziecko do adopcji. To opcja warta rozważenia –!podrelają organizatorzy marszu – rodziny, które nie mogą doczekać się własnych dzieci, mogą je adoptować.

Podobnie jak w poprzednich latach Marsz Świętości Życia przeszedł trasą z Placu Zamkowego Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Wzięły w nim udział liczne rodziny z dziećmi w różnym wieku a także młodzież. Atmosfera była rodzinna i radosna. Uczestnicy nieśli flagi z logiem marszu oraz różne hasła pro-life np. „W trosce o życie”, „Tak dla życia!”, „Dzieci są super!” „Pozwólcie żyć Muminkom”, od czasu do czasu je skandowali. Pozdrawiali też zagranicznych turystów, których wielu o tej porze spacerowało po Trakcie Królewskim.

Zanim wyruszyli, przy katedrze warszawsko-praskiej oraz przy Kolumnie Zygmunta w ramach akcji „Pielucha dla malucha” zbierano pampersy i artykuły niemowlęce, które zostaną przekazane Domom Samotnej Matki w Chyliczkach oraz w Zielonce.

Po raz pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie 25 marca 2006 r. Od 2010 r. w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska. W zeszłym roku w Marszu Świętości Życia wzięło udział ok. 10 tys. mieszkańców Warszawy. Organizatorzy szacują, że w tym roku mogło być ok. 10-12 tys. uczestników.

Organizatorami Marszu Świętości Życia w Warszawie są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jego nazwa n`wizune do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił ten dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r.

archwwa.pl